بازار پول زوم

رئیسی تکلیف بانکها را مشخص کرد

توفیق اقتصادی:فروش به‌موقع دارایی‌ها، خروج از بنگاه‌داری، پرهیز از اضافه برداشت، تسهیل کار بازرگانان، حمایت از تولید و کسب‌وکارهای خرد و اصلاح نظام بانکی از سوی رئیس دولت به بانک‌ها تکلیف شده است.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، دولت، ناترازی بانک‌ها را علت رشد نقدینگی و تورم می‌داند و در ماه‌های گذشته بر لزوم اصلاح آن تأکید کرده است؛ ازاین‌رو، رئیس‌جمهور و مسئولان اقتصادی کشور به بانک‌های ناتراز هشدار داده‌اند و حتی رئیس‌کل بانک مرکزی، ابتدای امسال بود که مهلتی را برای اصلاح اضافه برداشت‌هایشان از بانک مرکزی تعیین کرد و گفت که اجرای دقیق و مؤثر سیاست پولی به‌منظور کنترل نقدینگی و تورم باوجود بانک‌های ناتراز امکان‌پذیر نیست.
محمدرضا فرزین پس‌ازآن، درباره عوامل ناترازی بانک‌ها، به مسئله کفایت سرمایه بانک‌ها اشاره کرد و گفت: سرمایه‌گذاران در بانک‌های خصوصی و دولتی باید نسبت به افزایش سرمایه اقدام کنند. موضوع دیگر این است که همه حساب‌های دولت و شرکت‌های دولتی از بانک‌های مختلف به بانک مرکزی آمده و این موضوع خودش در ایجاد ناترازی به‌ویژه در یکی دو سال نخست تأثیرگذار است. گرچه این اقدام درست بوده و در راستای هدایت پولی و کنترل نقدینگی انجام گرفته است.
بانک‌ها برای ایجاد انضباط مالی تلاش کنند
این موضوع، به‌تازگی بار دیگر مورد تأکید رئیس‌جمهور قرار گرفت. سید ابراهیم رئیسی با انتقاد از ناترازی حساب بانک‌ها یا اضافه برداشت از بانک مرکزی، گفت: این کار باید کنترل شود. تلاش بانک مرکزی هم کنترل مؤسساتی است که باید انضباط مالی داشته باشند و اضافه برداشت نکنند. مؤسساتی که انضباط مالی نداشته یا اضافه برداشت داشته باشند، موجب تورم می‌شوند. دولت تلاش کرده است که علل ایجاد تورم را کنترل و مدیریت کند. بانک مرکزی، بانک‌ها و مؤسسات مالی برای ایجاد انضباط مالی تلاش کنند.
رئیس‌جمهور چند روز پیش در بزرگ‌ترین همایش اقتصادی کشور، مجدداً بر ضرورت اصلاح نظام بانکی تأکید کرد و از بانک‌ها خواست که از بنگاه‌داری بانک‌ها یا منجمدسازی اموال و عدم فروش به‌موقع دارایی‌های بانک‌ها دست بکشند، زیرا این منابع باید به سمت تولید برود.
بنگاه‌داری بانک‌ها، موضوعی است که چند سال پیش موردانتقاد شدید رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفته بود. مقام معظم رهبری در دولت قبل و در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت با انتقاد از بنگاه‌داری بانک‌ها فرمودند: «بانک‌ها غلط می‌کنند با پول مردم برای خودشان امکانات درست کنند.» این موضوع اکنون و با شدت یافتن ناترازی بانک‌ها، بار دیگر مورد تأکید قرار گرفته است.
رؤسای بانک‌ها کار صادرات و واردات را تسهیل کنند
رئیس‌جمهور همچنین در بخش دیگری از رؤسای بانک‌ها خواست که کار صادرات و واردات را تسهیل کنند، چراکه حمایت از تولید و کسب‌وکارهای خرد و متوسط توسط بانک‌ها بسیار اهمیت دارد و باید بانک‌ها باید مشکل اشتغال کشور را حل کنند.
به گفته مقام ارشد دولت، فرآیند کار در گمرک، بنادر، بانک‌ها و مالیات گیری باید سالم و باید بدون شائبه باشد و تسهیل این امور خواسته فعالان اقتصادی است و برای بازرگان اهمیت دارد کالایش را زود ترخیص کند لذا از رؤسای بانک‌ها می‌خواهم کار صادرات و واردات را تسهیل کنند.
در این میان رئیس‌کل بانک مرکزی هم معتقد است اگر بخواهیم تورم مهار شود و درعین‌حال شاهد رشد تولید باشیم، باید فشار را از روی سیستم بانکی برداریم.
او در این خصوص گفته بود باید روش‌های دیگری برای تأمین مالی واحدهای تولیدی پیدا کنیم، چراکه در سالیان گذشته همه فشار تأمین مالی واحدهای تولیدی روی دوش سیستم بانکی بوده است.

نوشته های مرتبط