بازار سرمایه

دیروز همه شاخص‌های بورس  سبز شدند

توفیق اقتصادی:شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران دیروز با افزایش ۹۱۲۷ واحد همراه شد.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، بورس اوراق بهادار تهران در روند رو به رشدی قرار گرفت، اما نتوانست کانال 2 میلیون واحدی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دوباره پس بگیرد و شاخص کل با افزایش 9127 واحد به رقم یک و 997 هزار و 45 واحد رسید. همچنین شاخص هموزن با افزایش 4541 واحد به رقم 696 هزار و 324 واحد رسید.
ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 7 میلیون و 47 هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران  بیش از 5.4 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 300 هزار فقره معامله و به ارزش 3785 میلیارد تومان دادوستد کردند. همه شاخص‌های بورس  سبز شدند، اما میزان افزایش کمتر از یک درصد بود. شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی نسبت به روز گذشته 46 صدم درصد رشد کردند. این دو شاخص با معیار هموزن 66 صدم درصد رشد کرد. شاخص آزاد شناور 57 صدم درصد افزایش یافت. شاخص بازار اول بورس 58 صدم درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس 32 صدم درصد رشد کرد.
 نمادهای ملی مس، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، ایران خودرو، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تامین، پالایش نفت تهران و بانک ملت به ترتیب بیشترین اثر افزایشی بر شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند.
 شاخص کل در فرابورس ایران با افزایش 111 واحد، به رقم 25 هزار و 863 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 414 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس 453 هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران در فرابورس ایران  بیش از 5.2 میلیارد سهام، در قالب 423 هزار فقره معامله و به ارزش 116 هزار میلیارد تومان دادوستد کردند.
در قالب عملیات بازار باز، بیش از 1.2 میلیارد اوراق بدهی دولت در قالب 166 فقره معامله و به ارزش 111 هزار میلیارد تومان دادوستد کردند که ارقام آن صرفا در فرابورس ایران درج می‌شود.
نمادهای آریاساسول، صبا تامین، ایران خودرو دیزل و سپیدار بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند و نهادهای مالی سپهر صادرات، بهمن دیزل و مس سرچشمه بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند.
شاخص کل فرابورس و شاخص قیمت نسبت به روز قبل 43 صدم درصد رشد کردند. این دو شاخص با معیار هموزن در فرابورس 85 صدم درصد تقویت شدند. شاخص بازار اول فرابورس 43 صدم درصد و شاخص بازار دوم فرابورس هم 43 صدم درصد تقویت شدند.
با توجه به ریزش‌های پیاپی شاخص بورس، سهام ارزنده در بازار فراوان شده است، اما سرمایه‌گذاری حتما باید با مشورت، مطالعه و تحلیل و از محل پس‌اندازها و در یک چشم‌انداز بلندمدت انجام شود، چون ذات سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه همراه با ریسک و نوسان است و کسانی که با فروش دارایی‌های خود اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند، دچار زیان می‌شوند. یکی از ماموریت‌های بازار سرمایه تامین مالی برای اقتصاد است که به گفته کارشناسان سالی 200 هزار میلیارد تومان اوراق از طریق بازار سرمایه برای تامین مالی اقتصاد منتشر می‌شود.

نوشته های مرتبط