صنعت بازرگانی

دولت هیچ یارانه‌ای به تولیدکنندگان محصولات ارگانیک اختصاص نمی دهد

رئیس انجمن ارگانیک ایران با بیان اینکه ایران در رتبه‌بندی جهانی از بین 191 کشور، رتبه 59 را در اختیار دارد، گفت: در حالی که دولت طی سال‌های گذشته برای کودها و سموم شیمیایی یارانه‌های زیادی پرداخت کرده اما هیچ یارانه‌ای به تولیدکنندگان محصولات ارگانیک اختصاص نمی‌دهد.

به گزارش ایلنا، سیدرضا نورانی افزود: قیمت نهاده‌های مجاز برای تولید محصولات ارگانیک و سلامت‌محور نسبت به سموم و کودهای شیمیایی، بالاتر است و تولیدکنندگان اگر بخواهند از این نهاده‌ها استفاده کنند، هزینه تولید آنها بالا خواهد رفت که در این صورت بسیاری از مردم توان خرید محصولات ارگانیک را نخواهند داشت.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری در سال 84 طی ابلاغیه‌ای به سران قوا در یکی از بندهای آن به تولید محصولات سالم و ارگانیک تاکید داشتند که اگر همان ابلاغیه را در دستور کار قرار دهیم، کمک زیادی به افزایش تولید محصولات ارگانیک خواهد کرد.

نورانی افزود: انتظار داریم، با توجه به پتانسیل‌های بالایی که در کشور برای تولید محصولات ارگانیک و سلامت‌محور وجود دارد، دولت سیاست‌هایی لحاظ کند تا تولیدکنندگان این محصولات، تشویق شوند و بتوانیم جایگاه مناسبی در تولید این محصولات داشته باشیم.

وی گفت: در حالی ما چنین جایگاهی را داریم که کشورهایی نظیر ترکیه در همسایگی ما، رتبه‌های به مراتب بهتری از این نظر دارند.

رئیس انجمن ارگانیک با اشاره به اینکه نقش دولت در این زمینه باید پررنگ‌تر باشد، گفت: علاوه بر سلامتی جامعه، مصرف بیش از اندازه آفتکش‌ها و کودهای شیمیایی، باعث صدمات جدی به محیط زیست نیز می‌شود.

سیزدهمین نمایشگاه محصولات ارگانیک

نورانی با اشاره به شروع به کار سیزدهمن نمایشگاه محصولات ارگانیک در تارخ 22 آذرماه، گفت: استقبال خوبی از نمایشگاه صورت گرفته و تولیدکنندگان زیادی در نمایشگاه حضور دارند.

وی افزود: این نمایشگاه در محل برج میلاد تهران و در دو سالن A و B برگزار و بیش از 120 شرکت در زمینه تولید محصولات ارگانیک، سلامت‌محور و «وگان» در این نمایشگاه حضور دارند.

نورانی توضیح داد: تولیدکنندگانی از همه اقلام محصولات ارگانیک از جمله خشکبار، تره‌بار،  گیاهان دارویی، زعفران، عسل، چای و دیگر محصولات ارگانیک در این نمایشگاه حاضر خواهند بود.

رئیس انجمن ارگانیک گفت: محصولات ما، محصولاتی سلامت‌محور هستند و شعار ما همیشه این بوده که پیشگیری بهتر از درمان است و به دنبال این هستیم تا محصولاتی که مردم مصرف می‌کنند، حداقل محصولات گواهی‌شده باشند و استفاده از مواد شیمیایی برای تولید آنها، در حد استانداردهای جهانی باشد که مشکلی برای سلامت جامعه نداشته باشند؛ لذا انتظار داریم که دولت در این راستا توجه مناسبی به تولید محصولات ارگانیک و سلامت‌محور داشته باشد.

حضور فعالان «وگان»

نورانی همچنین گفت: با توجه به ارتباطات خوبی که با انجمن «وگان» (گیاه‌خواری) داریم و در برخی برنامه‌ها هم‌سویی‌هایی بین ما وجود دارد، در این نمایشگاه شاهد حضور برخی اعضای این انجمن نیز هستیم.

*حسین کاظمی

نوشته های مرتبط