بازار پول زوم

دوئل های توییتری مقامات اقتصادی پیشین و کنونی

توفیق اقتصادی:دوئل های توییتری میان مقامات اقتصادی پیشین و کنونی در صفحات مجازی پدیده ای است که در ماه های اخیر تکرار شده است و در جدیدترین دور آن عبدالناصر همتی رییس پیشین بانک مرکزی و داود منطور رئیس کنونی سازمان برنامه و بودجه به انتقاد از عملکرد یکدیگر پرداختند.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، عبدالناصر همتی، رئیس پیشین بانک مرکزی در صفحه خودش در فضای مجازی نوشته بود: «تایید عدم تحقق ۳۰ درصد درآمدهای ‎بودجه دولت در هفت ماه اول سال توسط رئیس سازمان برنامه و بودجه، با برداشت سنگین بانک‌ها از بانک مرکزی و در نتیجه رشد بی‌سابقه ‎پایه پولی (چاپ پول) مطابقت دارد.
سلطه مالی دولت بر سیاست‌های پولی در عمل دست بانک مرکزی را برای کنترل ‎تورم بسته است.»
بعد از آن داوود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه در صفحه توئیتری خود نسبت به اظهارات همتی واکنش نشان داد و نوشت: «عدم تحقق کامل منابع عمومی در بودجه های سنواتی امری کاملا عادی است که در سال جاری با مکانیزم تخصیص مدیریت شده است.
از قضا، بر اساس آمار سنوات قبل، سلطه مالی دولت بر بانک مرکزی در دوران تصدی جنابعالی کاملا مصداق داشته است!»
پس از این اظهارات رئیس پیشین بانک مرکزی واکنش نشان داده و نوشت: «حداقل از شما انتظار بود که صحبتهای من را دقیق گوش می‌دادید.گفته بودم؛سلطه مالی کژرفتاری همه دولت‌ها است.
‌البته، رشد شدید بدهی دولت به بانک‌ها، مانده بیش از ۵۰۰ همت برداشت امروز بانک‌ها از بانک مرکزی و چاپ ۲۸۰ همت(هزار میلیارد تومان) پول در یکسال، عملکرد دولت متبوع شما در این خصوص را بسیار شاخص کرده است!»
رئیس بانک مرکزی در دولت روحانی در آخرین پست توئیتری خود فیلمی نیز منتشر کرده که در آن درباره‌ وضعیت اقتصادی ایران توضیحاتی داده است.
منبع: ecoiran

نوشته های مرتبط