اقتصاد کلان

در 4 ماهه نخست سالجاری ;استان تهران بیشترین سهم از کل تراکنش‌های بانکی را دارد

توفیق اقتصادی :مبلغ تراکنش‌های کل کشور در ۴ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۲ در مقایسه با همین آمار در مدت مشابه سال ۱۴۰۱، ۴۲ درصد رشد داشته است.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی ، براساس آمارهای بانک مرکزی ، استان تهران بیشترین سهم از کل مبلغ تراکنش‌های شاپرک در کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان در مدت ۴ ماه حدود ۳۵ درصد کل تراکنش‌های کشور را به خود اختصاص داده که معادل ۱۳۰۷ هزار میلیارد تومان ، از مجموع تراکنش‌های ۲۳ استان کشور بیشتر است.
گفتنی است این سهم چشمگیر به دلیل جمعیت بالا و تمرکز فعالیت‌های اقتصادی و اداری در استان تهران کاملا طبیعی است. در ۴ ماهه ابتدایی سال گذشته نیز تراکنش های شاپرک استان تهران، ۳۲ درصد از کل کشور بوده و ۳ واحد درصد کمتر از امسال به ثبت رسیده بود.
طبق آمارها سه استان خراسان رضوی، فارس و اصفهان به ترتیب سهمی معادل ۶.۱۲ ، ۵.۴۴ و ۵.۴۰ درصد را ثبت کرده‌اند و پس از استان تهران در رده های بعدی قرار گرفته اند.
از سوی دیگر دو استان کهگیلویه‌ و بویراحمد و خراسان جنوبی هرکدام با ۰.۴۹ درصد و استان ایلام با ۰.۴۲ کمترین سهم از کل مبلغ تراکنش‌ها در ۴ماهه منتهی به تیرماه امسال را داشته‌اند.

نوشته های مرتبط