اقتصاد کلان

داده های مرکز آمار از نرخ بیکاری

توفیق اقتصادی:بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار به نظر می‌رسد که بازار کار در یکی از بهترین شرایط چند سال اخیر قرار داشته باشد؛ موضوعی که شاید برای بسیاری از افراد ملموس نباشد.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، مرکز آمار در جدیدترین گزارش خود، نرخ بیکاری اقتصاد ایران در تابستان امسال را ۷.۹ درصد اعلام کرده که اولا نسبت به فصل مشابه سال گذشته یک واحد درصد کاهش را نشان می‌دهد و ثانیا به کم‌ترین میزان از تابستان سال ۱۳۸۴ رسیده است.
همچنین بر اساس آمارهای منتشر شده در یک سال منتهی به تابستان ۱۴۰۲، بیش از ۹۰۰ هزار نفر به تعداد جمعیت شاغل کشور اضافه شده است.
همچنین در تابستان امسال نسبت اشتغال برابر با ۳۸.۳ درصد بوده و این شاخص برای اولین بار به میزان دوران پیش از همه‌گیری کرونا رسیده است.نرخ مشارکت اقتصادی هم نسبت به تابستان گذشته بیشتر شده و به ۴۱.۶ درصد رسیده اما تا اوج تاریخی ۴۸ درصدی آن فاصله زیادی دارد.
آمار بازار کار در تابستان نشان می‌دهد سهم کشاورزی از اشتغال باز هم مانند سال‌های اخیر کاهش یافته است. به طوری که در مقایسه با سهم ۱۹ درصدی آن در تابستان ۱۳۹۸، حالا سهم این بخش به ۱۵٫۵ درصد کاهش یافته است.
اما اشتغال در صنعت هم نسبت به تابستان گذشته و هم نسبت به قبل از کرونا افزایش یافته و به ۳۴ درصد رسیده است.
سهم اشتغال خدمات طی یک سال گذشته برای مردان اندکی کاهش داشته و هم‌زمان برای زنان افزایش داشته است. در مجموع ۵۰٫۵ درصد از جمعیت ۲۴٫۷ میلیون نفری شاغلان کشور در بخش خدمات مشغول‌اند.
مجموعه آمارها در تابستان سال جاری نشان‌دهنده یک وضعیت ایده‌آل در کشور است. با این حال برخی از منتقدان معتقدند که با توجه به شرایط اقتصادی جامعه این روند در نرخ بیکاری و آمار اشتغال جای سوال دارد.

نوشته های مرتبط