صنعت بازرگانی

خراسان جنوبی از نظر ذخایر معدنی بی‌نظیر است

توفیق اقتصادی:معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که با اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی نزدیک‌به ۱۱۷ محدوده معدنی جدید در کشور شناسایی شد.

به گزارش  پایگاه خبری توفیق اقتصادی، اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در خراسان جنوبی باعث شده تا ظرفیت‌های رنگین‌کمانی معدن بیشتر نمایان شده و ایستگاه به ایستگاه تا استان‌های دیگر پیش رود.
طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در راستای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی درباره لزوم بهره‌گیری مناسب از منابع طبیعی، انسانی و ضرورت تحول بنیادین در بخش علوم زمین و معدن به عنوان یکی از مولفه‌های مهم اقتصادی، اشتغال‌زایی و توسعه‌ای، در قالب توافقنامه‌ سه جانبه در بخش معدن با حضور معاونت معادن و فرآوری مواد وزارت صمت، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و سازمان زمین‌شناسی در سال ۱۴۰۰ در خراسان جنوبی آغاز شد.

این طرح اهداف کلان و برجسته‌ای از جمله توسعه مناطق کم‌برخوردار و اشتغال مولد با نگرش ویژه بر نیروی بومی متخصص، تولید اطلاعات زیرساختی متناسب با آمایش سرزمین و تکمیل اطلاعات عمقی و کشف ذخایر جدید از طریق برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی را در دستور کار دارد.

افزایش چهار برابری دقت با توجه به تغییر مقیاس، کاهش زمان تبدیل کانسار به معدن، اجرای مدل مشارکتی، تکمیل و توسعه زیرساخت‌های اطلاعاتی، فناوری و پایگاه داده‌های علوم زمین و تربیت نیروی متخصص و ایجاد تحرک در بخش خصوصی از طریق برون‌سپاری فعالیت‌ها به عنوان مزیت‌های اختصاصی طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی برای نخستین بار در کشور یاد شده است.

در همین زمینه، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی کشور در سال ۱۴۰۰ در خراسان جنوبی آغاز شد و در آن سال این قول را دادیم که این طرح را در بازه زمانی یک ساله به اتمام برسانیم که اکنون توانستیم این کار را انجام دهیم.

شناسایی ۱۷ محدوده جدید امیدبخش طلا

«علیرضا شهیدی» با بیان اینکه هفته گذشته پس از عبور طرح از مرحله شناسایی و پی‌جویی منابعی که به دست آوردیم را تلفیق، مدل سازی و رونمایی کردیم، تصریح کرد: با این اقدام نزدیک‌به ۱۱۷ محدوده معدنی شناسایی شد که از این تعداد ۱۷ محدوده جدید امیدبخش طلا، ۶۰ محدوده مس، ۲۵ محدوده نیکل برای نخستین بار در شرق ایران، ۹ محدوده منیزیت و ۶ محدوده سرب و روی بود.

معاون وزیر صمت ادامه‌داد: در این طرح، تولید و تکمیل اطلاعات پایه زمین‌شناسی و اکتشافی در گستره مورد نظر اجرای عملیات کشف ذخایر جدید معدنی و کاهش موثر زمان تبدیل کانسار به معدن با همکاری بخش‌های مختلف معدنی کشور در حوزه سازمان‌ها و مجموعه‌های حاکمیتی، توسعه‌ای دولتی، نخبگان دانشگاهی و بخش خصوصی مورد توجه قرار گرفت.

وی بیاداشت: کاهش ریسک سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در چرخه معدن‌کاری، افزایش قابل توجه میزان اشتغال در منطقه و توسعه عدالت‌محور استان، از دیگر اهداف کلان پروژه تحول در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی کشور بوده و اجرای این طرح بزرگترین و بی‌سابقه‌ترین مدل مشارکتی در حوزه علوم‌ زمین و معدن کشور برای جلوگیری از موازی‌کاری‌ها، شفافیت در اجرای فرآیندهای تخصصی و جلوگیری از هدر رفت منابع مالی و انسانی است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشورخاطرنشان‌کرد: منابع مالی این پروژه از محل توافقنامه سه جانبه این سازمان، ایمیدرو و معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، توسط ایمیدرو در سال مالی ۱۴۰۰ تامین شد.

شهیدی گفت: از نتایج دیگر این پروژه با توجه به برداشت داده‌های ژئوفیزیک هوایی در گستره مورد نظر، تکمیل فاز شناسایی و پی‌جویی اکتشافی برای معرفی مناطق جدید امیدبخش معدنی است که تحولی چشمگیر در بخش معدن استان به همراه خواهد داشت.

وی ادامه‌داد: در این طرح ۶۰ پروژه زمین‌شناسی و اکتشافی در مساحتی افزون بر ۳۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع اجرا شد که دستاوردها و خروجی این طرح، انتشار اطلاعات زمین‌شناسی و اکتشافی در قالب نقشه‌های زمین‌شناسی، ژئوشیمی و زمین‌شناسی اقتصادی در مقیاس کاربردی یک‌پنجاه‌هزارم است.

معاون وزیر صمت افزود: خراسان جنوبی از این جهت انتخاب شد که در سال ۹۵ مطالعات ژئوفیزیک را در آن انجام دادیم و یک استان معدنی است و سپس از این استان به سمت استان‌های دیگر خواهیم رفت. طرح تحول ایستگاه به ایستگاه ادامه پیدا خواهد کرد.

شهیدی در مورد صادرات مواد معدنی اضافه‌کرد: اکنون در مرحله شناسایی هستیم و احتیاج به اکتشافات تکیملی معدنی داریم و مدارک را در اختیار ایمیدرو قرار دادیم.

خراسان جنوبی از نظر ذخایر معدنی بی‌نظیر است

وی بیان‌داشت: کل کشور معدنی است، اما خراسان جنوبی به لحاظ ذخایر معدنی بی‌نظیر است و با آغاز طرح زمین‌شناسی از خراسان‌ جنوبی، بانک اطلاعاتی دقیقی از ذخایر معدنی تهیه شده است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با تأکید بر اینکه معادن در توسعه پایدار نقش بسزایی دارند، گفت: با فعال شدن معدن در یک منطقه، زیرساخت‌های آب، برق، گاز و جاده تأمین و شرایط برای استقرار و ماندگاری جمعیت فراهم می‌شود.

وجود ۸۱ ماده معدنی در کشور

معاون وزیر صمت با بیان اینکه تاکنون تصور می‌شد که ۶۸ ماده معدنی در کشور وجود دارد، اما داده‌های ما حکایت از وجود ۸۱ ماده معدنی در کشور دارد، اظهار داشت: تاکنون برای ۴۰ عنصر معدنی آنالیز انجام می‌شد، اما در طرح تحول این تعداد به آنالیز ۵۷ ماده معدنی رسیده که این آنالیزها بر اساس روش‌های پیشرفته انجام می‌شود.

وی افزود: زمین‌شناسان از ایران با نام «بهشت زمین‌شناسی» نام می‌برند و ما از آن با نام رنگین کمانی از مواد معدنی یاد می‌کنیم؛ از این رو شایسته است که زمین ایران مورد شناسایی قرار گیرد.

بخش معدن، پر ریسک اما سودآور

شهیدی با بیان اینکه معدن پر ریسک اما سودآور است، اظهار داشت: اگر اقدامات اکتشافی در سطح کشور کامل شود یک گنج بسیار فراوان از مواد معدنی خواهیم داشت که تاکنون شناخته نشده‌ و باید به دنبال شناسایی کامل آن در کشور باشیم و با اجرای طرح اکتشاف زمین‌شناسی، ریسک‌پذیری معدن کم و سرمایه‌گذار برای حضور و فعالیت ترغیب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در هر منطقه خراسان جنوبی وقت بگذاریم و کنکاش کنیم، به یک ماده معدنی خوب می‌رسیم، یادآور شد: باید این ثروت خدادادی را به بهترین شکل ممکن برای مردم به ثروت تبدیل تا مسوولیت خود را ادا کنیم.

 

نوشته های مرتبط