نیم نگاه

حمایت تنش نهفته از قیمت طلا

توفیق اقتصادی: قیمت طلا به دنبال انتشار ویدئو جلسه فدرال رزرو، با کاهش قابل توجهی همراه شد چراکه به نظر نمی‌رسید فدرال رزرو عجله‌ای برای کاهش نرخ بهره دارد.
به گزارش پایگاه  خبری توفیق اقتصادی، در روز جمعه (۱۵ دی) گزارش قوی‌تر از حد انتظار از افزایش تعداد حقوق‌بگیران در آمریکا طی ماه دسامبر،‌ باعث شد هر اونس طلا به کمتر از ۲ هزار و ۲۵ دلار سقوط کند.
با این حال، تازه‌ترین گزارش از شاخص مدیران خرید (شامخ) در آمریکا که پایین‌تر از حد انتظار بود، توانست قیمت این فلز گران‌بها را به ۲ هزار و ۶۳ دلار برساند.
نظرسنجی ها چه می گویند؟
تازه‎‌ترین نظرسنجی هفتگی کیتکو درباره قیمت طلا حاکی از آن است که نیمی از سرمایه‌گذاران خرد انتظار دارند قیمت طلا در هفت روز آینده، روندی صعودی داشته باشد.
این در حالیست که دو سوم تحلیل‌گران بازار، به یک رویکرد صعودی از قیمت طلا در کوتاه‌مدت روی آورده‌اند.
جیمز استنلی، استراتژیست ارشد بازار در سایت Forex.com اعلام کرده: «در حال حاضر در یک نقطه اصلی از مقاومت طولانی‌تر قیمت طلا قرار داریم.
شکی ندارم که فلز زرد می‌تواند این مقاومت را در نقطه‌ای از سال جاری میلادی از میان بردارد، اما با توجه به اینکه انتظار می‌رود تورم هسته در سطح ۴ درصد قرار بگیرد،‌ از زمان این اتفاق مطمئن نیستم.»
آدریان دی، رئیس مدیریت دارایی آدریان دی، معتقد است: «گزارش بازار کار آمریکا برای بازار غیرقابل‌ انتظار بود،‌ اما به نظر می‌رسد طلا نسبت به این گزارش بی‌اعتنا بوده است.
فدرال رزرو دوباره تغییر مسیر نخواهد داد، شاید فقط کمی کندتر از آنچه که بازار قبلا فکر می‌کرد، تا حدودی خوش‌بینانه حرکت می‌کند.»
حمایت تنش نهفته از قیمت طلا
یک تحلیل‌گر دیگر به نام «شان لوسک» به سایت کیتکو اعلام کرده: «تنش نهفته در نبردهای خاورمیانه از قیمت طلا حمایت می‌کند.
در این دوره از رونق فصلی، این امکان وجود دارد که تا روز ولنتاین، طلا به ۲ هزار و ۱۷۵ دلار به ازای هر اونس برسد.»
به نوشته اکوایران، در این هفته، ۹ تحلیل‌گر وال‌استریت در نظرسنجی قیمت طلای کیتکو شرکت کردند.
شش تحلیل‌گر (۶۶ درصد)،‌ یک رویکرد صعودی نسبت به قیمت طلا در هفت روز آینده داشتند.
تنها یک کارشناس (۱۱ درصد) پیش‌بینی کرد که قیمت فلز زرد با افت همراه خواهد شد. دو کارشناس دیگر نیز (۲۲ درصد) نسبت به قیمت این فلز گران‌بها خنثی بودند.
در همین حال، ۳۰۱ سرمایه‌گذار خرد در نظرسنجی آنلاین کیتکو شرکت کردند و ۱۴۹ نفر از آن‌ها (۵۰ درصد) پیش‌بینی کردند قیمت فلز زرد در هفت روز آینده صعودی خواهد بود.
همچنین ۷۹ نفر (۲۶ درصد) اعلام کردند قیمت طلا کاهشی خواهد بود. باقی پاسخ‌دهندگان (۲۴ درصد) معتقد بودند قیمت این فلز گران‌بها در هفت روز آینده با تغییر همراه نخواهد شد.
سرمایه‌گذاران خرد انتظار دارند هر اونس طلا در هفت روز آینده حدود ۲ هزار و ۴۹ دلار معامله شود.

نوشته های مرتبط