فرهنگ و هنر

جواد علیزاده; 50 سال با تصویر صادق هدایت

توفیق اقتصادی :نمایشگاه اخیر جواد علیزاده  با عنوان «بوفی که کور نبود» در گالری ثالث با حدود ۳۱ اثر  برگزار شد. اکثر  آثار او مربوط به سال‌های ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۶  است که در سال ۱۳۵۷ در قالب کتابی با عنوان «تصویر هدایت» به چاپ رسید و در فروردین ماه همان سال در سالگرد این نویسنده نمایشگاهی در نگارخانه نقش برگزار شد که اولین تجربه  او در برگزاری نمایشگاه بود.بعد از چهل و اندی سال،در تیر ماه 1403 این تجربه  را دوباره تکرار  کرد .

به گزارش گروه فرهنگ و هنر پایگاه خبری توفیق اقتصادی،جواد علیزاده کشیدن کاریکاتور را از سال ۱۳۵۰ در مجله کاریکاتور به مدیریت محسن دولو ملقب به پدر کاریکاتور ایران شروع کرد و تا سال ۱۳۵۷ در آنجا فعالیت می‌کرد. در ایام انقلاب، طی سال‌های ۱۳۵۶ تا ۱۳۶۰، کاریکاتوریست سیاسی روزنامه کیهان بود. او این روزنامه را در سال ۶۰ ترک کرد. پس از آن تا سال ۱۳۶۹ با نشریات بهلول، فانوس، نمکدون، مشغولیات، فکاهیون و روزنامه ابرار همکاری کرد. در مجله «بهلول» امضای وی پای کاریکاتورها، «مقدم» بود. علیزاده  از سال ۱۳۶۹ تا کنون مدیرمسئول، صاحب امتیاز و سردبیر مجله طنز و کاریکاتور نیز  بوده‌است.

علیزاده   با وجود این که شخصیت درونگرا و بسیار  آرامی دارد  انگیزهاش را از برگزاری این نمایشگاه بر انگیختن توجه  نسل امروز به شخصیت صادق هدایت می داند و تاکید می کند:”این آثار حاصل دوران جوانی من است و پیام من برای جوانان این است که جوانان به این موضوع توجه کنند که می‌توانند جرقه‌ای را که از انرژی جوانی‌شان نشأت می‌گیرد، جدی بگیرند و آثار خوبی خلق کنند؛ کاری که من در جوانی انجام دادم.”

علیزاده با دستمایه قرار دادن  شخصیت ضد افسرده از صادق هدایت با عنوان«بوفی که کور نبود» در  کاتالوگ نمایشگاه  خاطر نشان می کند :” خواستم  ردپای امید در نوشته‌های ناامید صادق هدایت را به تصویر بکشم ؛ درست است نوشته‌های صادق هدایت تلخ و افسرده است اما جوانان باید از آن تاثیر معکوس بگیرد.”

او می گوید:”برای مثال در جوانی وقتی افسرده می‌شدم، به سراغ کتاب‌های هدایت می‌رفتم و تاثیری عکس از آنها می‌گرفتم و می‌دیدم قهرمان داستان‌های هدایت، در مقایسه با من خیلی بیچاره و بدبخت است و وقتی مقایسه می‌کردم، نتیجه عکس می‌گرفتم.”

علیزاده  معتقد است ادبیات سیاه، طنز سیاه، سینمای سیاه، تئاتر پوچی و … برخلاف آن چیزی که نامش را «سیاه» می‌نامند، سیاه و تلخ نیست و قصدش افسردگی نیست بلکه هدفش این است  که به تلخی زندگی عادت نکنیم و با آن کنار نیاییم.

اکثر آثار این هنرمند  در این نمایشگاه طنز سیاه با  الهام از فضای نوشته‌های صادق هدایت است که  تصویرسازی صرف نیست و خلاقیت و نگاه سوررئالیستی اش را  به آنها اضافه کرده است. اثر کلاهی که تبدیل به جغد شده  پس از خواندن کتاب «بوف کور» با الهام از یکی از عکس‌های صادق هدایت ترسیم نموده است.

 

فعالیت ها و جوائز بین المللی

-برنده جایزه عالی کاریکاتور سیاسی سازمان ملل:هر سال مسابقه کاریکاتور سازمان ملل از سوی انجمن روزنامه نگاران سازمان ملل، باعنوان «جایزه‌ای برای کارتون سیاسی» برگزار می‌شود که علیزاده در سال ۲۰۱۱ از ایران با سوژه‌ای در مورد گرانی بنزین توانست جایزه عالی و نشان لیاقت سازمان ملل و تقدیر نامه‌ای از بان کی مون را به دست بیاورد.

نشان لیاقت انجمن روزنامه نگاران سازمان ملل :درسال ۲۰۱۷ او دومین نشان لیاقت انجمن روزنامه نگاران سازمان ملل را با سوژه ای درباره  فقر و دستفروشی، از آن خود کرد.

معرفی لینک سایت طنز چهار بعدی علیزاده در سایت تخصصی انجمن فیزیک اروپا :جواد علیزاده مبتکر نوع متفاوت و غیرمتعارفی از طنز علمی و فلسفی، تلفیق علم فیزیک با طنز، شوخی با بعد چهارم (زمان)، شوخی با فرضیه نسبیت اینشتین و فرمول E=mc2 است. لینک سایت طنز چهار بعدی علیزاده در سال ۲۰۰۵ در سایت تخصصی انجمن فیزیک اروپا معرفی شده و سایت انجمن فیزیک ذره‌ای جهان (CERN) کارگاهی آموزشی دربارهٔ فیزیک را با نمایش یکی از کارهای اینشتینی علیزاده (پارادوکس دوقلوها) در سال ۲۰۰۹ برگزار کرده‌است.

 

کاریکاتور

–   مقام اول کاریکاتور چهره در جشنواره آنگلت فرانسه ۱۳۶۹

–    جشنواره تولنتینو ایتالیا: ۳ بار در سال‌های ۱۳۷۰-۱۳۷۲-۱۳۷۴

–    مدال نخل نقره‌ای بوردیگرا ایتالیا ۱۳۷۵

–   مقام اول جشنواره کاریکاتور کودک آنکارا ۱۳۸۶

–    نشان لیاقت سازمان ملل ۱۳۹۰ و ۱۳۹۶

–   جایزه اول فستیوال آیدین دوغان ترکیه ۲۰۱۲/ ۱۳۹۱

–  جایزه اول فستیوال گالاراته ایتالیا ۱۳۹۸

 

داوری‌ها

–    جشنواره کارتون اسکوپیه ـ مقدونیه حضوری ۱۳۶۵ / مجازی ۱۳۹۵

–   جشنواره کارتون آنگلت ـ فرانسه ۱۳۷۰

–    جشنواره کارتون دوبی ـ امارات ۱۳۸۱

–  جشنواره کارتون مانیسا ـ ازمیر ترکیه ۱۳۸۷

-دو سالانه‌های بین‌المللی کارتون تهران در سال‌های ۷۲-۷۴-۷۶-۸۴-۸۶ و …

–    اولین جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس – ایران ۱۳۹۳

–    جشنواره تجسمی جوانان کشور بخش کاریکاتور در سالهای ۷۴-۸۳-۸۵-۸۸-۸۹-۹۰

-جشنواره کاریکاتور جامعه ایمن مشهد ۱۳۹۷

– جشنواره ملی کاریکاتور اراک / شهر من۱۳۹۷

–  جشنواره کارتون بجنورد ۱۳۹۶

 

 

 

 

 

نوشته های مرتبط