بازار پول

تلاش بانک کشاورزی برای پایداری سفره ایرانیان

توفیق اقتصادی:بانک کشاورزی افتخار دارد که بیش از هر نهاد مالی دیگر در کشور، در تحقق ارکان امنیت غذایی جامعه اثرگذار است و نیازمند مشارکت و همراهی هموطنان عزیز است.

به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، وهب متقی نیا سرپرست بانک کشاورزی با اشاره به نقش مهم این بانک در حمایت از تولید محصولات کشاورزی و صنعت غذا در کشور، سپرده گذاری در این بانک را به منزله مشارکت موثر در امر تامین امنیت غذایی جامعه و پایداری سفره هموطنان دانست.

او با بیان این مطلب تصریح کرد: سپرده گذاری در بانک کشاورزی به معنای تامین بخش مهمی از منابع مالی برای حمایت از تولیدات زراعی، باغی، دام و طیور و شیلات و صنایع غذایی تبدیلی و تکمیلی است و بانک کشاورزی با حمایت و مشارکت مردم و از محل این منابع می تواند با قدرت بیشتری نسبت به پرداخت تسهیلات به فعالان بخش کشاورزی و صنایع وابسته اقدام و از رشد و شکوفایی این حوزه و خودکفایی کشور در بحث تامین غذای جامعه حمایت کند.

وی افزود: بر اساس تعریف سازمان ملل متحد، امنیت غذایی شامل سه رکن اصلی موجود بودن غذا، دسترسی به غذا و پایداری در دریافت غذا است و بانک کشاورزی افتخار دارد که بیش از هر نهاد مالی دیگر در کشور، در تحقق ارکان امنیت غذایی جامعه اثرگذار است و صدالبته پیشبرد برنامه های بانک در جهت تحکیم زیرساخت های امنیت غذایی و حمایت مالی از فعالان این حوزه، نیازمند مشارکت و همراهی هموطنان عزیز است.

سرپرست بانک کشاورزی به برنامه پرداخت ۲۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای حمایت از امنیت غذایی کشور در سال جاری اشاره و تاکید کرد: تمام تلاش خود را به کار می گیریم تا با حمایت دولت و جلب رضایت و مشارکت مردم، بتوانیم منابع لازم را تامین و در تحقق این برنامه و انجام تکالیف و رسالت خود موفق باشیم.

پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی برای امنیت غذایی

متقی نیا از پرداخت ۱۲۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای پرورش طیور با هدف تامین گوشت ماکیان در سبد غذایی خانوارها و در راستای برنامه های قرارگاه امنیت غذایی و تحقق سند ملی امنیت غذایی خبر داد.

شعب این بانک در سراسر کشور از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا ۲۴ خرداد ماه سال ۱۴۰۳ در زیر بخش شیلات و آبزی پروری جمعا ۱۷ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده اند که سهم به سزایی در تولید هزاران تن پروتئین دریایی و تامین امنیت غذایی کشور داشته است.

بر اساس این گزارش، بانک کشاورزی با رویکرد پشتیبانی از رونق اقتصاد دریا محور و استفاده بهینه و پایدار از منابع آبی کشور به منظور بهبود وضعیت اشتغال و معیشت، تامین امنیت غذایی، اصلاح فرهنگ غذایی در راستای حفاظت از محیط زیست و افزایش تولید ناخالص داخلی، پرداخت تسهیلات به طرح های شیلات و آبزی پروری را با تاکید بر روش های نوین آبزی پروری از جمله پرورش ماهی در دریا، در اولویت برنامه های اعتباری خود قرار داده و در تعامل و همکاری با وزارت جهاد کشاورزی در راستای اولویت های راهبردی این وزارتخانه، برای حمایت از فعالان این حوزه و توسعه این زیر بخش کلیدی، تلاش می کند.

تلاش برای پایداری سفره ایرانیان

متقی نیا در ادامه، تلاش برای پایداری سفره ایرانیان را یکی از اهداف اصلی بانک کشاورزی دانست و تصریح کرد: بانک کشاورزی علاوه بر طراحی و ارائه سامانه‌ها و اپلیکیشن هایی نظیر « بازارگاه محصولات کشاورزی» و «پالیز» که نقش مهمی در تنظیم بازار محصولات کشاورزی و غذایی دارند، با تامین مالی بخش کشاورزی و ارائه تسهیلات به فعالان بخش کشاورزی در این مسیر قدم بر می دارد و نکته حائز اهمیت، نقش مهم همراهی و مشارکت مردم و اثرگذاری بالای سپرده های مردمی در حمایت از صنایع غذایی و تحقق پایداری سفره ایرانیان است.

وی تاکید کرد: هر ایرانی با سپرده گذاری در بانک کشاورزی می تواند سهم بزرگی در تامین امنیت غذایی آحاد ملت ایران داشته باشد و این بانک را در مسیر دستیابی به اهداف کلان توسعه پایدار اقتصاد کشاورزی و آبادانی کشور عزیزمان یاری دهد.

نوشته های مرتبط