بازار سرمایه زوم

تعامل با بورس سنت پترزبورگ روسیه

توفیق اقتصادی:معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران گفت: ما در حال تعامل با بورس سنت پترزبورگ روسیه هستیم تا اگر مقدور شود و حمایت های لازم از سمت بانک مرکزی را داشته باشیم، برای اولین بار زعفران و پسته ایران را در تابلو مشترک برای مشتریان روسی عرضه کنیم؛ هدف آن است کشاورز بصورت مستقیم صادرات را انجام دهد و رفع تعهد ارزی را خود بانک مرکزی از طریق معرفی ارز از مسیر بورس کالا انجام دهد.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی به نقل از کالاخبر، محمد حسین رحمتی، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در آیین افتتاح معاملات پسته در بازارهای مالی و مشتقه بورس کالای ایران با اشاره به ارزش معاملات سال گذشته بورس کالا گفت: ارزش معاملات سال قبل بورس کالا هزار و ۵۰ هزار میلیارد تومان معادل ۲۵ میلیارد دلار معامله بود که سهم زعفران حدود ۵ هزار میلیارد تومان یعنی حدود ۰.۵ درصد از کل معاملات بوده است.
وی زعفران را یک کالای ملی خواند و افزود: این محصول نماد هویت ملی است چراکه ایران تولیدکننده ۹۰ درصد زعفران جهان بوده و ایران مادر زعفران دنیاست. وظیفه همه ما است مستقل از هزینه و فایده اقتصادی صرف، پاسدار نمادهای ملی باشیم و باید شاخص زعفران جهانی باشیم.
رحمتی تصریح کرد: در سایر کشاورها دولت ها وقت و انرژی خود را صرف راه اندازی بورس در حوزه کالاهای ملی می کنند. مطالعات نشان می دهد در دهه هفتاد کشوری مانند برزیل قادر به حمایت از قهوه به عنوان کالای ملی خود نبود و در نتیجه در دهه هشتاد بورس قهوه را راه اندازی کرد. این بورس اکنون بزرگترین بورس کالای آمریکای جنوبی است و انحصار بورس نیویورک را در قهوه شکاند.
وی تصریح کرد: به عبارت دیگر اگر بورس برزیل تعیین کننده قیمت قهوه شده دولت این کشور حامی آن بوده است.
رحمتی اشاره ای به استانداردهای بورس های کالایی دنیا داشت و گفت: با استانداردهای تعریف شده حق کشاورزان تضییع نمی شود چراکه ناظر و رگولاتور و انبارهای استاندارد وجود دارد.
وی خصوصیت بورس های کالایی را شفافیت خواند و تصریح کرد: روزی که زعفران از سوی تعاونی روستایی در بورس عرضه شد این موضوع به مسوولان مربوطه از جمله نماینده مجلس در این استان اطلاع رسانی شد و و نکات ایشان نیز به تعاونی روستایی منتقل شد؛ موضوع مهم این است که اگر بورس نبود اطلاعات شفاف و موثقی از میزان فروش و قیمت های فروخته شده وجود نداشت.
به گفته رحمتی شفافیت بورس یعنی اینکه دولت می تواند با رصد دقیق بازار، ورود کند و اعمال سیاست نماید. افتخار می کنیم زعفران در بورس عرضه می شود و اکنون افتخار مضاعف می کنیم پسته را نیز به عنوان یک کالای ملی و میراث این خاک و یادگار گذشتگان وارد فرایند بورس می کنیم.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اهمیت عرضه محصولات کشاورزی به ویژه پسته و زعفران در بورس کالا خاطرنشان کرد: معاملات پسته در بورس نیویورک و تعریف استانداردهای معاملات پسته در ترکیه از اهمیت این محصولات در بازارهای جهانی حکایت دارد.
امیدواریم رکورد عرضه پسته در بورس ترکیه را بشکنیم
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران یادآور شد: امیدواریم امسال رکورد عرضه پسته در بورس ترکیه را که از ابتدای راه اندازی (۲۰۲۰) تاکنون به ۲۷ هزار تن می رسد بشکنیم.
وی گفت: بورس با هدف کمک به کشاورزان ورود کرده و بستر را فراهم می کند و دولت درصورت توافق کمک می کند مشابه کاری که برزیل در حوزه قهوه انجام داده است.
تابلوی مشترک بورس کالای ایران و روسیه
رحمتی با تاکید بر اینکه تلاش بورس کالا برای ارتباط با بورس های بین المللی است گفت: ما در حال تعامل با بورس سنت پترزبورگ روسیه هستیم و قصد داریم اگر مقدور شود و حمایت های لازم از سمت بانک مرکزی را داشته باشیم برای اولین بار زعفران و پسته را در تابلو مشترک برای مشتریان روسی عرضه کنیم. هدف آن است کشاورز بصورت مستقیم صادرات را انجام دهد و رفع تعهد ارزی را خود بانک مرکزی از طریق معرفی ارز از مسیر بورس کالا انجام دهد. این برنامه انشاالله به ثمر برسد اطلاع رسانی لازم به کشاورزان انجام خواهد شد.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود عنوان کرد: خراسانی ها چند قرن است که آتی زیره را معامله می کنند. متری مسکن نیز که در تلاش برای راه اندازی آن هستیم دو دهه در مشهد معامله می شود که بورس کالا در تلاش است تا معاملات ساختارمند این حوزه ها عملیاتی شود.
رحمتی در بخش پایانی صحبت های خود با اشاره به ورود صندوق چند کالایی در حوزه پسته گفت: این صندوق در حال خرید پسته است و بابت پذیرش این صندوق از سازمان بورس تقدیر می‌کنیم. همچنین بررسی ها نشان می دهد امروز پیشرفت بورس کالای ایران در حوزه محصولات کشاورزی در حد بورس برزیل است؛ این بورس توانسته با حمایت دولت به بسیاری از نارسایی های بخش کشاورزی برزیل پایان دهد.

نوشته های مرتبط