بازار بیمه

بیمه سلامت حامی بیماران سرطانی شد

توفیق اقتصادی :معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، بر حمایت بیمه سلامت از بیماران مبتلا به سرطان تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی ، مهدی رضایی، در نشست با مدیرعامل مؤسسه نیکوکاری کنترل سرطان ایرانیان، گفت: اجرای طرحی مانند مدیریت بهینه و جامع مبتلایان سرطان آرزوی دیرینه بنده به عنوان کارشناس سلامت است که بیش از ۲۰ سال در این حوزه سابقه فعالیت دارم.
وی درباره مزیت‌های طرح مکسا، افزود: مهم‌ترین ویژگی مدل ارائه شده برای مدیریت بهینه و جامع بیماری سرطان، این است که توسط یک سازمان مردم نهاد برای بیماری سرطان و در بستری الکترونیک طراحی شده که خوشبختانه با موفقیت در مرحله آزمایشی اجرا شده است. اجرای این طرح باید بنا به نیازهای موجود، فراتر از یک محدوده جغرافیایی مشخص باشد و ضروری است به کل کشور تعمیم یابد.

معاون سازمان بیمه سلامت ایران گفت: برای اجرای این پروژه باید سهم هر دستگاه و نظام پرداختی مشخص شود و سهم بیمه سلامت نیز به عنوان یکی از سازمان‌های بیمه گر مشخص باشد، چون معتقدیم اجرای این طرح برای نظام سلامت کشور مفید است.

در ادامه این نشست، محمد جهانگیری مدیرعامل مکسا خاطرنشان کرد: سازمان بیمه سلامت تمایل جدی برای ورود به عرصه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان و ارائه خدمات حمایتی و تسکینی به آنان دارد.

وی با اشاره به اینکه تا کنون بیشترین رایزنی‌های مکسا با سازمان بیمه سلامت درباره حمایت از پرونده الکترونیک بوده است، یادآور شد: این امر خواسته خیرین حوزه سلامت، وزارت بهداشت، بیمه‌ها و معاونت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی است و حاصل دو دهه فعالیت است.

مشاور عالی و اجرایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم و رئیس کمیته مدیریت جامع سرطان استان قم، هدف نهایی این طرح را کاهش بار بیماری سرطان، کاهش بار اقتصادی سرطان و کاهش فقر ناشی از ابتلاء به سرطان برشمرد و گفت: در سال ۲۰۲۲ بازار مالی سرطان پستان در دنیا ۲۸ میلیارد دلار بوده است که طی ۱۰ سال آینده و تا سال ۲۰۳۲ به بیش از ۳۷ میلیارد دلار می‌رسد.

جهانگیری با بیان اینکه سرعت ابتلاء به سرطان بالا رفته و باید هوشمندسازی در سیستم‌ها آغاز شود، اظهار داشت: تا سال ۲۰۲۷ بخش عمده تعاملات بین بیمار و کادر مراقبتی مجازی و مبتنی بر هوش مصنوعی خواهد شد.

وی گفت: در اجرای مدیریت بهینه و جامع بیماران مبتلا به سرطان، بسیاری از سازمان‌ها مانند معاونت بهداشت، معاونت درمان وزرات بهداشت، وزرات دفاع و بیمه‌ها نقش دارند و قصد مکسا تشکیل یک اکوسیستم مراقبتی در سطح ملی است.

گفتنی است، طرح مدیریت بهینه و جامع مبتلایان سرطان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی قم از بهمن ۱۴۰۱ آزمایشی در شهر قم به اجرا در آمده است. تاکنون ۱۵۰۰ شهروند قمی غربالگری سرطان پستان و کلورکتال شده‌اند که ۹۵ درصد از این تعداد هیچ مشکلی نداشته‌اند و تعداد کمی که نیاز به پیگیری داشته‌اند، در سیستم سازمان یافته در حال پیگیری هستند.

الگوی اولیه مدیریت بهینه و جامع بیماران مبتلا به سرطان در ۲۶ گام اساسی علمی، عملی و عملیاتی طراحی و تدوین شده است.

 

نوشته های مرتبط