بازار پول

بانک ملت از بانک ملی در پرداخت وام ازدواج پیشی‌گرفت

توفیق اقتصادی: براساس گزارش بانک مرکزی، با وجود پرداخت ۱۲۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات تا این مدت، همچنان ۲۸۰ هزار نفر در صف دریافت این وام هستند.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، بانک مرکزی که تا چندی پیش مشروح آمارهای وام ازدواج را به صورت ماهانه منتشر می‌کرد، از چند ماه پیش انتشار جزئیات این آمار را به دوره‌های سه ماهه به تاخیر انداخت.
از آغاز مهر ماه تا امروز، ارائه آمارهای پرداخت وام ازدواج تنها به اظهارات پراکنده و بدون جزئیات مسئولان بانک مرکزی خلاصه می‌شد اما با توجه به پایان آذر ماه، بانک مرکزی داده‌های مربوط به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تا پایان پاییز ۱۴۰۲ را در وبسایت رسمی خود به‌روزرسانی کرد.
آماری که بر اساس آن، مجموع مبلغ وام‌های اعطایی از سوی بانک‌های کشور نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش یافته اما همچنان تعداد افرادی که موفق شده‌اند از هفت خوان دریافت این وام بگذرند، کمتر از سال گذشته است.
۲۲ هزار نفر کمتر از سال گذشته وام گرفتند
با استناد به جدیدترین داده‌های منتشر شده از سوی بانک مرکزی، بانک‌های کشور از ابتدای سال جاری تا پایان آذر ماه، بیش از ۱۲۶ هزار و ۲۹۵ میلیارد تومان وام ازدواج به متقاضیان این وام پرداخت کرده‌اند که این رقم ۲۸ درصد بیشتر از میزان ثبت شده تا پایان آذر ماه سال گذشته بوده است.
با وجود اینکه بانک مرکزی در گزارش‌های خود تنها بر افزایش مبلغ این تسهیلات تاکید کرده، باید به این نکته نیز اشاره کرد که تعداد متقاضیانی که این وام را دریافت کرده‌اند، از بیشتر از ۷۲۰ هزار نفر در ۹ ماهه سال گذشته به ۶۱۸ هزار و ۷۷۹ نفر در ۹ ماهه سال امسال کاهش یافته است.
به عبارت دیگر، تعداد افرادی که موفق به دیافت وام ازدواج شده‌اند، در سال جاری بیشتر از ۱۴ درصد کاهش یافته است.
هدف سهولت پرداخت وام ازدواج شکست خورد؟
نکته حائز اهمیت دیگری که در گزارش بانک مرکزی به چشم می‌خورد، تعداد متقاضیان در صف برای دریافت وام ازدواج است.
با وجود دستور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری، به بانک مرکزی مبنی بر جمع شدن صف تسهیلات ازدواج تا پایان شهریور ماه، پرونده ۲۸۰ هزار و ۵۴۳ نفر از واجدان شرایط دریافت این وام، با وجود تکمیل ثبت نام و مدارک، همچنان روی میز بانک‌ها خاک می‌خورد.
حالا نه تنها صف وام ازدواج جمع نشده، بلکه تعداد افراد در این صف، در طول پاییز امسال ۲۰ هزار نفر بیشتر شده است.
این در حالیست که دولت سیزدهم و بانک مرکزی در ابتدای امسال، تاکید بسیاری بر سهولت دریافت وام‌های خرد و به‌ویژه وام ازدواج داشتند اما کاهش تعداد تسهیلات پرداختی در کنار افزایش تعداد افراد در صف دریافت این وام، نشان‌دهنده آن است که این هدف در سال جاری محقق نشده است.
بانک ملت از بانک ملی در زمینه پرداخت وام ازدواج پیشی‌گرفت
بخش دیگری از گزارش بانک مرکزی، عملکرد هر یک از بانک‌ها در زمینه پرداخت وام ازدواج را نشان می‌دهد.
بر این اساس، بانک ملت با پرداخت ۲۴ هزار میلیارد تومان وام ازدواج به ۱۱۶ هزار و ۷۸۸ نفر، تا پایان آذر ماه در پرداخت وام ازدواج پیشتاز بوده است.
بانک‌های ملی، تجارت، صادرات و سپه نیز در رده‌های بعدی قرار دارند.
از سوی دیگر اما بانک مشترک ایران و ونزوئلا تنها حدود ۴۷ میلیارد تومان وام ازدواج داده و کمترین پرداختی را داشته است.
پس از آن نیز بانک‌های قرض‌الحسنه رسالت، خاورمیانه و صنعت و معدن کمترین تسهیلات ازدواج را پرداخت کرده‌اند.
کدام بانک بیشترین صف وام ازدواج را دارد؟
بررسی‌ها نشان می‌دهند که بانک صادرات با وجود پرداخت حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان وام ازدواج، طولانی‌ترین صف دریافت این وام را نیز به خود اختصاص داده است؛ طوری که تا پایان آذر ماه، ۵۲ هزار و ۳۱۲ نفر در صف دریافت این وام بودند.
بانک ملت با صف ۳۹ هزار و ۹۴۳ نفری و بانک ملی با صف ۳۵ هزار و ۵۵۱ نفری نیز دیگر بانک‌ها با بیشترین تعداد متقاضی در صف هستند.
از سوی دیگر اما صف وام ازدواج در بانک قرض‌الحسنه رسالت خالی بوده و بانک‌های ایران و ونزوئلا و همچنین قرض‌الحسنه مهر ایران، با صفوف ۱۳ و ۶۳ نفری، در رده‌های بعدی کمترین صف وام ازدواج قرار دارند.
منبع: tejaratnews

نوشته های مرتبط