اقتصاد کلان

اقتصاد منطقه یورو در «مرحله ضعف طولانی‌مدت»

توفیق اقتصادی:براساس آمار منتشرشده توسط آژانس آمار اتحادیه اروپا، اقتصاد منطقه یورو در ۳ ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ به ثبات رسیده است.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، براساس آمار منتشرشده توسط آژانس آمار اتحادیه اروپا، اقتصاد منطقه یورو در ۳ ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ به ثبات رسیده است.
آمارهای جدید آژانس آمار اتحادیه اروپا نشان می‌دهد این بلوک پس از کاهش ۰٫۱ درصدی تولید ناخالص داخلی در ۳ ماهه سوم، از رکود کم‌عمقی که در نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان پیش‌بینی‌شده بود، اجتناب کرده است.
تولید ناخالص داخلی تعدیل‌شده فصلی منطقه یورو در مقایسه با ۳ ماهه قبل ثابت بوده و نسبت به سال قبل ۰٫۱ درصد افزایش‌یافته است. در برآورد اولیه، اقتصاد منطقه یورو در سال ۲۰۲۳ درمجموع ۰٫۵ درصد رشد داشته است.
براساس ارقامی که روز سه‌شنبه منتشر شد، رشد بزرگ‌ترین اقتصاد این بلوک، آلمان، در ۳ ماهه پایانی سال ۰٫۳ درصد کاهش‌یافته است. این کشور به دلیل بازنگری رو به بالا در قرائت ۳ ماهه سوم، یعنی زمانی که اقتصاد راکد بود، از رکود فنی اجتناب کرد. اقتصاد فرانسه در ۳ ماهه چهارم ثابت بود، درحالی‌که اسپانیا نسبت به پیش‌بینی‌ها  ۰٫۶ درصد رشد بهتری داشته است.
در همین حال، شاخص احساسات کمیسیون اروپا در منطقه یورو کاهش در اعتماد مصرف‌کننده را نشان داد؛ اگرچه چشم‌انداز مشاغل در خدمات و صنایع کمی روشن‌تر بود.
به گفته اقتصاددانان اقتصاد منطقه یورو در «مرحله ضعف طولانی‌مدت» است که توسط آلمان هدایت می‌شود، درحالی‌که اقتصادهای اروپای جنوبی درزمینهٔ رشد پیشتاز هستند. آلمان با تقاضای ضعیف جهانی برای کالاها دست‌وپنجه نرم می‌کند و صنایع سنگین این کشور از قیمت‌های بالاتر انرژی رنج می‌برد.
پس از انتشار آمارهای جدید در روز سه‌شنبه، کاهش ناچیز ارزش یورو در برابر دلار آمریکا ادامه یافت و همچنین باعث افزایش اندک یورو در برابر پوند انگلیس شد. بانک مرکزی اروپا طی یک سال و نیم گذشته نرخ بهره را به بالاترین سطح خود رسانده و شرایط مالی سخت‌تری را در سراسر منطقه ایجاد کرده است که به کاهش تورم از اوج ۱۰٫۶ درصد در اکتبر ۲۰۲۲ به ۲٫۹ درصد در دسامبر کمک کرده است. آخرین آمار تورم منطقه یورو روز پنجشنبه منتشر خواهد شد.

نوشته های مرتبط