صنعت بازرگانی

ابلاغ دستورالعمل جدید تنظیم بازار خودروی سواری

توفیق اقتصادی:شورای رقابت دستورالعمل جدید تنظیم بازار خودروی سواری را به وزارت صمت ابلاغ کرد.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی،  شورای رقابت در جلسه 633 مورخ 16 دی 1402 دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری (مصوبه جلسه 543 شورای رقابت) را اصلاح کرد.
متن جدید دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری به شرح زیر است:
-از مقدمه عبارت «در کارگروه خودرو» حذف  می‌شود.
– بند ۱-۱ ماده ۱ که به شرح «کارگروه خودرو: موضوع مصوبه ۵۳۳ شورای رقابت مورخ 1401.10.10» است، حذف می‌شود.
-بند ۳-۱ ذیل ماده ۳ به شرح ذیل اصلاح می‌ شود :«مبنای تنظیم قیمت خودرو، بر اساس ضوابط قیمت‌گذاری مصوب هیأت تعیین و تثبیت قیمت‌ها است که توسط سازمان حمایت محاسبه می‌شود و به وزارت صمت اعلام می شود. وزارت صمت قیمت‌ها را با رعایت مفاد این دستورالعمل به خودروسازان ابلاغ می‌ کند و این قیمت‌ها برای عرضه‌کننده خودرو لازم الاجراست.»
-بند ۳-۲ ذیل ماده ۳ و تبصره آن به شرح ذیل اصلاح می‌ شود: «با هدف نهادینه‌سازی فضای رقابتی برای هر خودرو، بر اساس قیمت حداقل سه خودروی خارجی هم‌رده از نظر کلاس، کیفیت و استاندارد، قیمتی به‌عنوان قیمت پایه رقابتی توسط وزات صمت استخراج و اعلام می‌شود. وزارت مذکور می‌تواند نسبت به استفاده از ظرفیت نهادهای حرفه‌ای داخلی و حسب مورد، مراجع خارجی معتبر جهت تعیین ملاک‌های مقایسه استفاده کند.
تبصره- عرضه‌کننده خودرو می‌تواند خودروهای هم‌رده محصولات خود در بازار جهانی را به وزارت صمت پیشنهاد کند.»
این گزارش می افزاید – بند ۳-۵ ذیل ماده ۳ به شرح ذیل اصلاح می شود: «چنانچه قیمت محاسبه شده در بند ۳-۱ از منظر رده بندی با موضوع بند ۳-۴ در رده های A تا G انطباق یابد توسط وزارت صمت اعلام می شود.»
-بند ۳-۶ ذیل ماده ۳ به شرح ذیل اصلاح می شود: «وزارت صمت برچسب رقابت‌پذیری هر خودرو را مطابق با روش فوق الذکر به صورت شفاف اطلاع‌رسانی می‌نماید.»
همچنین -بند ۳-۷ ذیل ماده ۳ به شرح ذیل اصلاح می شود: «در خصوص خودروهای جدید، ضوابط و معیارهای آن توسط وزارت صمت تعریف و مشخص و به سازمان حمایت اعلام می‌شود.»
براساس اصلاحات انجام شده، -تبصره ۱ ماده ۴ حذف می‌شود.
– بند ۱ و دو تبصره ذیل آن و بند ۲ و بند ۳ ماده ۵ به ترتیب ذیل اصلاح می‌شوند:
۱- تولیدکنندگان خودرو (اعم از تولید داخلی و مونتاژی) موظفند در ابتدای هر سال برنامه تولید را به تفکیک ماه به شورای رقابت و وزارت صمت اعلام کنند.
تبصره ۱: وزارت صمت میزان تحقق برنامه تولید را به صورت مستمر پایش کرده و در صورت عدم تحقق، راهکارهای پیشنهادی رفع مشکلات و چالش‌های مسیر تحقق برنامه تولید را به شورای رقابت اعلام می‌ کنند.
تبصره ۲: سازمان حمایت به طور مستمر وضعیت عرضه و تعهدات تولیدکنندگان خودرو را پایش و گزارش آن را به شورای رقابت ارایه می‌ کنند.
۲- به منظور بهبود رقابت‌پذیری و تنظیم عرضه خودرو، شورای رقابت با همکاری وزارت صمت، سالانه میزان و نوع واردات خودرو را به مراجع ذیربط پیشنهاد می کند.
۳- هر گونه تغییر قیمت خودرو ناشی از نصب آپشن یا قطعات که اجباری (و براساس الزامات قانونی) نباشند، پس از تأیید وزارت صمت به سازمان حمایت اعلام و اثر قیمتی آن جهت تأیید و ابلاغ به وزارت صمت اعلام می شود.
-شماره ماده ۷ مصوب جلسه ۶۳۲ به ماده ۶ تغییر می کند و شماره ماده ۶ سابق به شماره ۷ تغییر می‌کند.
-ماده ۸، به شرح ذیل به دستورالعمل اضافه می  شود: «این دستورالعمل در جلسه شماره ۵۴۳ مورخ ۱۴۰۱.۱۱.۱۱ شورای رقابت مصوب و طی جلسات شماره ۵۷۱، ۶۱۴، ۶۳۰ ، ۶۳۲ ، ۶۳۳ شورای رقابت و رأی ۰۲-۱۲۷-ه ت هیئت تجدیدنظر، اصلاح گردید که شامل هشت ماده و ۱۰ تبصره می‌باشد.»

نوشته های مرتبط