بازار بیمه

آغاز به کار طرح کروکی آنلاین

توفیق اقتصادی: با اعلام رئیس کل بیمه مرکزی، طرح کروکی آنلاین از امروز آغاز‌ به‌کار خواهد کرد. طرحی که حذف کاغذ از کروکی‌ها، استفاده از هوش مصنوعی را در پی دارد.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی، مدت‌هاست که بحث اجرای طرح کروکی آنلاین در تصادفات مطرح می‌شود اما آغاز به کار این پروژه تا امروز به تاخیر افتاده بود. تا اینکه شب گذشته، علی استاد هاشمی، رئیس کل بیمه مرکزی ایران، با اعلام کلید خوردن طرح کروکی آنلاین، توضیح داد که سرور‌ها و اقدامات نرم افزاری و سخت افزاری آن از سمت بیمه مرکزی و پلیس راهور به شکل مشترک انجام شده و حالا کارشناسان تصادفات راهور که به تبلت مجهز شده‌اند، کروکی تصادفات را به‌صورت آنلاین می‌کشند و به بیمه مرکزی ارسال می‌کنند.
پس از آن، یک نسخه از این کروکی به شماره تلفن راننده متخلف ارسال می‌شود و یک نسخه هم از سوی بیمه مرکزی به دست شرکت‌های بیمه می‌رسد.
به نوشته تجارت نیوز، این در حالیست که طرح کروکی آنلاین پیش‌تر در استان قم به صورت آزمایشی اجرا شده بود و قرار بود در روز ۱۳ آذر ماه و مصادف با روز بیمه کار خود را به طور رسمی آغاز کند.
با این حال، طبق گفته‌های رئیس کل بیمه مرکزی، به دلیل اینکه ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری، نتوانست در مراسم افتتاح این طرح حاضر شود، اجرای آن تا امروز به تاخیر خورد.
سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی بیمه مرکزی
طبق اظهارات استاد هاشمی، بیمه مرکزی ایران ۲۰۰ میلیارد تومان در طرح کروکی آنلاین سرمایه‌گذاری کرده و هشت هزار تبلت برای کارشناسان خریداری شده است.
از این میزان، چهار هزار و ۸۰۰ تبلت نیز از گمرک ترخیص و در اختیار پلیس قرار گرفته است.
همچنین مجید مشعلچی، قائم‌مقام بیمه مرکزی، پیش‌تر در گفتکو با ایسنا گفته بود که بیمه مرکزی، این امکانات سخت‌افزاری را در اختیار فراجا قرار داده است و آنها هم تست‌های مربوط به ایمن‌سازی این دستگاه‌ها را انجام داده و آموزش‌های لازم نیز در پلیس راهور به ماموران مربوط در بحث کروکی داده شده است.
مزایای طرح کروکی آنلاین چیست؟
تا پیش از اجرای طرح کروکی آنلاین، فرآیند‌هایی مثل پرونده قضایی و حکم صادره برای دیه، بستری شدن فرد در اورژانس و بیمارستان‌ها، و موارد مربوط به فوتی و نقص عضو به صورت جزیره‌ای انجام می‌شد و تبادل اطلاعات بین دستگاه‌را با مشکل مواجه می‌کرد.
اما با اجرای این طرح، کروکی آنلاین به عنوان نقطه شروع بررسی تصادفات عمل می‌کند و با تخصیص یک کد به هر حادثه، از آن در همه فرآیندهای بیمه‌ای استفاده می‌کند.
از سوی دیگر، با اجرای این طرح، نه تنها کاغذ از فرآیند کروکی حذف می‌شود، بلکه با ترسیم یک کروکی استاندارد، شرکت‌های بیمه می‌توانند از هوش مصنوعی به منظور تخمین هزینه‌ها، خسارت وارده و همچنین افت قیمت خودرو پس از سانحه و دیگر موارد مرتبط با تصادف‌ها استفاده کنند.

نوشته های مرتبط